Jak správně vybrat školní batoh?

1. dubna v 22:35

Při výběru školního batohu je dobré se zaměřit jako první na kontrolu visačky. Visačka musí nést označení, že se jedná o školní batoh nebo školní aktovku a rovněž skutečnost, že jsou produkty vyrobeny dle normy ČSN 79 6506. Pouze v tomto případě nese batoh přívlastek školní.

V případě, že na visačce se nenachází odkaz na příslušnou normu, znamená to, že produkt v určitých oblastech nesplňuje kritéria předepsané normou. Za určitých podmínek může být produkt pro dítě nebezpečný.

U těchto výrobků, sloužící pro nástup do školy, se předpokládá samozřejmostí poskytnutí tříleté záruční doby. Na školních aktovkách je vhodné mít reflexivní prvky, které dítě zviditelní při cestě do školy za snížené viditelnosti. Takovéto prvky odrážejí světlo reflektorů aut, našité pásky mají mít minimálně velikost šířky 25 mm, jež má být našitý nejen na předním dílu, ale především na obou bocích produktu. Je to z toho důvodu, že největší nebezpečí hrozí dítěti při přechodu vozovky, kdy je směrem k vozidlům natočen bokem a očima již cesta není pod jeho plnou kontrolou.

Váha školního batohu pro prvňáčka musí být co nejnižší. ČSN norma uvedená výše dovoluje maximální hmotnost do 1,2 kilogramu pro děti na prvním stupni základní školy. Na trhu se však nacházejí produkty, které tento váhový limit překračují. Proto si při výběru dávejte pozor, abyste prvňáčka zbytečně nepřetěžovali. Nejvhodnější je hmotnost 1 kilogram při zajištění funkčnosti, životnosti a konstrukční stability.

Mezi běžný standard patří, že školní brašny jsou vyrobeny z nepromokavých materiálů. Nicméně daná konstrukce batohů nemusí chránit před chvilkovým setrváním na dešti.  Při uzavírání batohů zipem je vyšší možnost promočení obsahu, daleko lépe je obsah batohu chráněn těsně přilnavou klopnou, která obsahuje i postranice odolávající bočnímu dešti.

Snažte se vašemu prvňáčkovi poskytnout co nejvhodnější školní batoh. Bude jej používat každý den a nosit nadměrnou zátěž několik stovek metrů. V této situaci není vhodné šetřit.